Nadan

padisah ve vezir

Kitabın adı: Nadan

Kitabın yazarıÖmer Seyfettin

Kitabın konusu: Akılsız insanla beraber olmanın zorluğu

Nadan, çok güzel bir hikaye ben bu hikayeyi çok sevdim. Inşallah sizler de okurken zevk alırsınız. Kitabin ozeti su sekilde:

Vaktiyle devr-i Osmani’de akıllı, tecrübeli bir vezir yaşarmış. Vezir, padişaha kızmış köşesine çekilmişti. Siyasetten uzak kalmayı tercih etmişti. O zamanlar devlet zor durumdaydı. Padişah çaresiz kalmıştı, düşmanlar savaşmak için hazırdı. Cephelerdeki askerlerin savaşacak gücü yoktu. Bırakın savaşmayı hareket etmeye halleri yoktu. Padişah, veziri yanına çağırdı ve devletin durumunu anlattı. Vezirden bir çözüm bulmasını ve devleti bu dertten kurtarmasını istedi. Ama vezir bu işlerden elini ayağını çektiğini söyledi. Padişah sinirlendi ve askerlerine “Atın bunu zindana, aklı başına gelsin!” dedi.

Günler geçti ama vezir padişahın teklifini kabul etmedi. Padişah askerlerine bir nadan bulunmasını ve bu vezirin yanına kapatılmasını söyledi. Vezir yılmadı nadana katlandı ama ne kadar katlansa da en sonunda nadan onu kızdırmayı başarıp padişahın teklifini kabul ettirdi. Devlet eski durumuna döndü ve savaş bitti. Devlet yeniden huzura kavuştu.

Hikaye hakkinda genel dusuncelerim kisaca su sekilde. Güzel bir hikaye cahil (nadan) bir insanla sohbetin ne kadar zor olduğunu gösteren bir hikaye. Ben  cok beğendim, umuyorum ki sizler de begenmişsinizdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s