Üç Nasihat

uc nasihat_omer seyfettin

Kitabın adı: Üç Nasihat

Kitabın Yazarı: Ömer Seyfettin

Kitabın Konusu: Hayatımızda büyüklerimizin yaptığı nasihatları dinlemenin faydaları.

Sizlere yine bir Ömer Seyfettin hikayesi özeti çıkardım. Umarım zevkle okursunuz hikayede birinci tekil şahıs anlatım kullandım. Şimdi hikayemize dönebiliriz.

Durmuş’un anasından başka kimsesi yoktu. Fakirdi ama gençti. Para kazanmak için gurbete gitmeye karar verdi. Gurbette akrabaları vardı. Onların yanında kalacaktı. İki gün akrabalarının yanında pinekledi. Akrabalarının kahvesi vardı. Akrabalarına yardım etti.

Orada nur yüzlü ihtiyar bir adam kapısına bekçi aradığını söyledi. Bizim oğlan da hemen o yaşlı adamın yanına giderek “Ben bekçi olurum.” dedi. Adam tepeden tırnağa süzdü ve “Otur!” dedi. Bazı sorular sordu:

-Nerelisin ?

– Kastamonuluyum, dedi.

– Evli misin ?

-Hayır.

– Anan baban var mı?

-Yalnız anam var, babam sizlere ömür …

– Ne vakit İstanbul’a geldin?

– On gün evvel …

-On gün boş mu durdun?

– İş aradım.

-Bulamadın mı?

– Bulamadım.

-Seni işe aldım delikanlı, ama fazla param yok senede bir kuruş ve üç nasihat verebilirim sana. Üç sene boyunca çalışacaksın. Üç nasihati de alacaksın.

“Çok az bunu kabul edemem.” deyip oradan uzaklaştı. Akşam olunca iyice düşündü. İçi içini yedi. Acaba o üç nasihat ne idi? Sabah adamın yanına giderek işi kabul ettiğini söyledi. Günlerce aylarca bekçilik yaptı. Sonunda sene sonu olmuştu. Bir kuruşunu ve nasihatini alacaktı.

Birinci nasihat “Yolunu izini bilmediğin yere gitme.”. Çok saçma idi. Sanki bu nasihat ne işine yarayacaktı. Ve kararını verdi. İşten ayrıldığı gibi akrabalarının kahvesinde aldı soluğu. O gece gözüne uyku girmedi. Acaba diğer iki nasihat neydi?

Sabahleyin erkenden tekrar yaşlı adamın yanına gitti. Ve tekrar bir sene daha çalışmak istediğini söyledi. Yaşlı adam da anlayışla karşılayıp onu tekrar işe aldı. Bir sene daha çalıştı. Çiçekleri suladı, bahçe işleriyle ilgilendi. Bunun gibi işler yaptı ve sene sonu gelmişti. Bunun üzerine ikinci nasihatini söyledi yaşlı adam: Emanete hıyanetlik etme.

Zaten biliyordum ben bu nasihati. Bir sene boyunca ben bu nasihat için mi çalışmıştım? Neyse son bir senem kalmıştı, bari onu da çalışayım da öyle gideyim dedim.Yine aynı işler beni beklerdi. Çalıştım, çalıştım, çok çalıştım, sene sonunu getirdim.Ve efendimin yanına gittim, artık ayrılmam gerektiğini söyledim. O da bana son nasihatini verdi: Kendin gitmediğin yere karını yatıya gönderme dedi. Ve ardından bir kuruşumu da verdi.

-Gitmeden önce yanıma uğra.

-Neden?

-Sana bir emanet verecegim.

-Tamam.

Akrabalarımın yanına uğradım ve efendimin yanına geldim. Bana bir somun ekmek verdi. Ben de yola koyuldum.Yolda kestirme bir yer vardı. Köye daha erken varabilirdim. Ama ordan gitmeden önce efendimin nasihatı aklıma geldi.Ve oradan gitmedim. Yolda öğrendim ki oradan gitseymişim eşkıyalar yolumuzu kesecekmiş. Yola devam ettim. Köye çok az kalmıştı. Ama karnımda bayağı bir acıkmıştı. Tam somunu yiyecekken efendimin emanete hıyanetlik etme nasihati aklıma geldi ve yemedim.

Köye gelmeyi başarmıştım. Akşam eve geldiğimde anam güzelce sarıldı ve akşam yemeğine evde hiç bir şey olmadığını söyledi. Ben de efendimin hediyesini verdim.Tam somunu kestik içinden sayamayacağımız kadar altın çıktı. Sonra da padişahın kızını istemeye gittik. Kızı aldık ve dillere destan bir düğün yaptık. Aradan bir sene geçti ve çocuğumuz oldu. Sonra karımın akrabalarının düğünü vardı.Yalvardılar yakardılar, benden izin almayı başardılar.

Karım, akrabalarında kaldı ilk gece. İkinci gece Durmuş’un efendisinin nasihati aklına geldi. Gizlice akrabalarının evine girdi ve çocuğunu aldı. Sabah olduğunda çocuğun odasına girdiler. Ve çocuğun olmadığını görünce şok oldular. Bir yalan uydurup evde yangın çıktığını ve çocuğu kurtaramadıklarını söylediler. Bizim Durmuş çocuğu odadan çıkarttı ve onlara gösterdi ve ne olursa olsun bir daha yalan söylememelerini istedi.

Üç Nasihat çok güzel bir hikaye. Hikayenin içinde kendimi buldum, işte bu yüzden Ömer Seyfettin hikayelerini okumayı çok seviyorum ve mutlu oluyorum. Sizlere de kesinlikle tavsiye ederim. Sizler de okuyun ve mutlu olun.

Reklamlar

4 thoughts on “Üç Nasihat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s